رویکردهای نوین در فیزیوتراپی
دکترای حرفه ای فیزیوتراپی نیاز سلامت
                                                        
درباره وبلاگ

در این وبلاگ سعی داریم شما را با جدیدترین تکنیک ها و دیدگاه های فیزیوتراپی به منظور ارتقاء سلامت همگانی و پیش گیری از آسیب های اسکلتی - عضلانی و روشهای درمانی آشنا نماییم.
___________________________
انتشار مطالب وبلاگ فقط با ذکر منبع یا کسب اجازه از نویسنده مجاز میباشد.
___________________________

آدرس وبلاگ: www.mnphysio.ir
___________________________
آدرس کلینیک : ساری - خیابان فرهنگ مجتمع شهریار 3 طبقه هفتم واحد 709
تلفن: 01133300075 - 01133314402
___________________________
تنظیم وبلاگ از: مهندس داریوش پورمند
___________________________

مدیر وبلاگ : فیزیوتراپیست مریم نعیمی
نظرسنجی
تا چه حد از عملکرد وبلاگ رویکردهای نوین در فیزیوتراپی رضایت داشته اید؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

عضو شورایعالی نظام پزشکی با اشاره به کمبود ویتامین  D3، عدم تحرک و پوکی استخوان در نسل جوان به خصوص دختران که ساختار ستون فقرات در آنها از قوام لازم برخوردار نیست، گفت: خطر اسکولیوز در نسل نوجوان و جوان بسیار جدی است.

 شکوهی

دکتر فرجود شکوهی عضو شورایعالی نظام پزشکی کشور با بیان اینکه دختران جوان امروز، مادران نسل فردا هستند، اظهار داشت: استفاده طولانی مدت از تکنولوژی های جدید خصوصا بازیهای موبایلی و اپلیکیشن هایی مانند تلگرام و غیره در وضعیت بسیار بد بدنی، موجب فشار بسیار زیاد به ستون فقرات گردنی می شود.

وی ادامه داد: متاسفانه رواج این تکنولوژی ها و استفاده طولانی از آن ها در دراز مدت، اسپاسم و گرفتگی شدید عضلات گردن، تخریب دیسک مهره‌های گردنی، ایجاد آرتروز زود هنگام و تغییر شکل مهره های گردنی را در پی خواهد داشت که در نهایت موجب تغییر شکل و اسکولیوز کل ستون فقرات می‌شود.

 

نقش فیزیوتراپیست ها در درمان خطرات جبران ناپذیر اسکولیوز

عضو کمیته طرح تحول نظام سلامت، چراغ قرمز سلامت را در مورد خطرات جبران ناپذیر اسکولیوز در نسل نوجوان روشن دانست و با اعلام خطر نسبت به این مهم، ابراز داشت: خطر ستون فقرات کج و معوج و معیوب و قوز پشتی در نسل فردا بسیار جدی است و از آن جایی که همیشه پیشگیری مقدم بر امر درمان است، نقش فیزیوتراپ ها در این زمینه بسیار مهم است.

وی در توضیح این بیماری با اشاره به اینکه در این حالت ستون فقرات به صورت غیرعادی (به سمت راست یا چپ) خم شده و موجب ایجاد انحراف متوسط تا شدید می شود، خاطرنشان کرد: هر کدام از اجزای ستون فقرات می توانند در نتیجه اسکولیوز خم شوند اما در بیشتر مواقع در نواحی قفسه سینه (اسکولیوز قفسه سینه) یا ناحیه پایین کمر (اسکولیوز کمری) دیده می شوند.

به گفته شکوهی، اکثر اطفال مبتلا به اسکولیوز، برای درمان نیازی به عمل جراحی ندارند و این مشکل به سادگی و با استفاده از روش هایی مانند بریس، انجام تمرینات درمانی و نرمش های ویژه زیر نظر متخصصان فیزیوتراپیست درمان می شود. اما اگر به حال خود رها شود، در آینده می تواند مشکلات جدی در ناحیه ستون فقرات، سینه، لگن، قلب و ریه را درپی داشته باشد.

وی بروز اسکولیوز ها را در 2 نوع عمده عنوان کرد و افزود: گاهی ساختار کمر (ستون فقرات) بیمار عادی است اما به خاطر شرایطی چون تفاوت در طول پا یا گرفتگی عضلات کمری، پشت بیمار دارای انحنا و خمیدگی به نظر می رسد. این انحنا معمولاً خفیف است و در صورت خم شدن فرد به طرف دیگر یا به جلو، از بین می رود، گاهی هم انحراف ایجاد شده در ناحیه کمر ثابت است و با تغییر در وضعیت بدن بیمار اصلاح نمی شود.

رییس کمیسیون نظارت و ارزشیابی سازمان نظام پزشکی در خصوص علائم اسکولیوز در کودکان و تشخیص آن، یادآور شد: شانه ها ممکن است ارتفاع یکسان نداشته باشند و یکی از آنها بالاتر از دیگری قرار گیرد، سر در ناحیه مرکز بدن و بالای لگن قرار نگیرد، قفسه سینه متقارن نبوده و دنده ها ارتفاع های متفاوت داشته باشند و یا تیغه یکی از شانه ها بالاتر و برجسته تر از تیغه شانه دیگر به نظر برسد.

وی ادامه داد: از علایم دیگر می توان به برجسته بودن یکی از دو طرف باسن نسبت به طرف دیگر، قرار نگرفتن لباس به صورت صحیح بر روی بدن، خم شدن بدن بیمار به یک طرف و غیر متقارن و نامساوی بودن طول پاهای فرد نیزاشاره کرد.

مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تاکید بر اینکه اسکولیوز اغلب در هنگام خم شدن فرد به جلو قابل مشاهده است، گفت: در این شرایط یک برآمدگی در ناحیه کمر (ستون فقرات) ایجاد می شود که می توان برای تشخیص زاویه انحنای ایجاد شده، از عکس برداری رادیولوژی، ام آر آی یا سی تی اسکن برای شدت شرایط و یا احتمال تشدید آن استفاده کرد.  

 

 لزوم ایجاد کمیته ملی پایش و غربالگری ستون فقرات

وی با ارائه پیشنهادی مبنی بر لزوم ایجاد کمیته ملی پایش و غربالگری ستون فقرات، اظهار داشت: دراین کمیته حضور مسئولانی از وزارت بهداشت، اداره آموزش پرورش، انجمن فیزیوتراپی ایران، سازمان نظام پزشکی، صدا و سیما  با نگاه خاص به دختران نوجوان بعنوان مادران نسل فردا ضروری است تا بتوانیم علاج فاجعه را قبل از وقوع آن دریابیم.

این فیوتراپیست، با درخواست از وزیر بهداشت مبنی برتشکیل هر چه سریع تر کارگروهی در این خصوص با مقامات انجمن فیزیوتراپی ایران، اضافه کرد: با تشکیل این کارگروه می توان مقدمات حضور متخصصان فیزیوتراپیست را در خانه های بهداشت جهت غربالگری اسکولیوز در بین نوجوانان در شهرها و روستا ها فراهم کرد البته دراین راستا صدا و سیما نیز با هماهنگی با انجمن فیزیوتراپی و تهیه و تولید برنامه های آموزشی و کاربردی، می تواند در راهکارهای حفاظت از ستون فقرات جهت آگاهی دادن به مردم، نقش موثری ایفا کند.

وی با اشاره به ضرورت امضای تفاهم نامه میان انجمن فیزیوتراپی و و وزیر آموزش و پرورش جهت ارزیابی ستون فقرات نوجوانان در مدارس در ابتدای هر سال تحصیلی، خاطرنشان کرد: با امضای چنین تفاهمنامه ای می توان  ستون فقرات نسل فردای کشور را از ابتدا مورد ارزیابی و درمان توسط متخصصان فیزیوتراپیست قرار داد.

عضو شورایعالی نظام پزشکی ادامه داد: باید ورزش صبحگاهی در تمام سطوح مدارس اجباری و با نظارت دقیق انجام شود، زنگ‌های ورزش مدارس به خصوص در مدارس دخترانه جدی گرفته شود و به والدین آگاهی های لازم در این خصوص از طرف مدارس داده شود تا نظارت بیشتری بر نحوه استفاده مداوم فرزندانشان از انواع تکنولوژی‌ها را داشته باشند.

 

استفاده از فیزیوتراپی برای درمان و از بین بردن تاثیرات ناشی از اسکولیوز

به گفته وی امروزه از روش های مختلف فیزیوتراپی برای درمان و از بین بردن تاثیرات ناشی از اسکولیوز و نیز بهبود ظاهر بدن بیمار استفاده می شود و فیزیوتراپیست می تواند به بیمار کمک کند تا ظاهر بدن صاف تر و نیز وضعیت تنفسی بهتر داشته باشد. در صورتی که بیمار علاوه بر اسکولیوز دچار مشکلات ستون فقرات باشد، حتما باید توسط تیمی متشکل از پزشکان متخصص و متخصصان فیزیوتراپی برای رفع این مشکلات بهره ببرد.

شکوهی در خصوص اهداف اصلی مورد نظر در روش های درمانی فیزیوتراپی، تصریح کرد: این روش ها شامل متوقف کردن یا کاهش پیشرفت خمیدگی ایجاد شده در بدن بیمار، درمان سندرم درد در ستون فقرات، پیشگیری و درمان مشکلات تنفسی و بهبود زیبایی کلی فرد از طریق اصلاح وضعیت بدن است.

وی خاطرنشان کرد: معمولاً تیم درمانی شامل پزشک متخصص و متخصصان فیزیوتراپی از بریس برای پیشگیری از پیشرفت انحنای ۲۰-۲۵ درجه در ستون فقرات استفاده می کنند اما در مواردی که انحنای ایجاد شده بیشتر از ۴۰درجه باشد، بیمار باید وضعیت پیشرفت انحنای کمر خود را تحت کنترل داشته و این شرایط در طول مدت رشد کودک، از اهمیت خاصی برخوردار است.

عضو کمیته طرح تحول نظام سلامت با تاکید بر اینکه نتایج این روش درمانی بستگی زیاد به طول مدت استفاده از بریس، نوع بریس و شدت انحنای ایجاد شده در بدن بیمار دارد، ابراز داشت: برای کودکانی که نیاز به بریس دارند، برنامه ای حرکتی می تواند به بهبود وضعیت، پذیرش روش درمان و حفظ وضعیت عضلات در سطح مناسب به نحوی که در طول دوره بعد از برداشتن بریس فعالیت بیمار ساده تر شود، موثر باشد.

به گفته وی، علاوه بر پوشیدن بریس و انجام تمرین های فیزیوتراپی، برخی روش های درمانی دیگر فیزیوتراپی نیز وجود دارند که می توانند به کاهش انحنای ایجاد شده در ستون فقرات و نیز از بین بردن درد احتمالی بیمار در ناحیه کمر، کمک موثری داشته باشند.

رییس کمیسیون نظارت و ارزشیابی سازمان نظام پزشکی نقش فیزیوتراپیست را در ماساژ و درمان دستی، گرما و سرما درمانی، امواج مافوق صوت، الکترو درمانی، لیزر درمانی، نرمش و تمرینات تخصصی فیزیوتراپی جهت اصلاح ستون فقرات در بیماری اسکولیوز و خصوصا تمرینات تخصصی آن حائز اهمیت خواند و گفت: پیشنهاد می شود تمام افرادی که به نوعی از انحراف ستون فقرات رنج می برند، جهت مشاوره به نزدیکترین کلینیک فیزیوتراپی محل کار یا سکونت خود مراجعه کنند.

منبع : شفا آنلاین

نوع مطلب : مباحث عام در فیزیوتراپی، اخبار، 
برچسب ها : انحراف ستون فقرات، دکتر شکوهی، اصلاح ستون فقرات، فیزیوتراپی و طرح سلامت همگانی،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 26 اسفند 1398 10:20 ق.ظ
great publish, very informative. I wonder why the
opposite specialists of this sector don't realize this.
You must proceed your writing. I am sure, you
have a huge readers' base already!
دوشنبه 18 آذر 1398 11:42 ب.ظ
Thank you always
Many people are happy to have you
I wish you always happy and full of good things.
Always be happy. !!!
شنبه 25 شهریور 1396 08:00 ق.ظ
Hi I am so glad I found your blog, I really found you by mistake, while I was searching on Askjeeve for
something else, Nonetheless I am here now and would just like
to say thanks for a tremendous post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design),
I don't have time to go through it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a
lot more, Please do keep up the superb job.
سه شنبه 17 مرداد 1396 02:20 ق.ظ
Hello there! This article could not be written much better!

Looking at this post reminds me of my previous roommate!
He always kept preaching about this. I most certainly will forward this article to him.
Pretty sure he'll have a very good read. I appreciate you for sharing!
یکشنبه 15 مرداد 1396 06:03 ب.ظ
Good article. I am experiencing many of these issues as well..
جمعه 13 مرداد 1396 08:30 ق.ظ
Hey there! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no back up.
Do you have any methods to prevent hackers?
یکشنبه 8 مرداد 1396 10:23 ب.ظ
Valuable info. Fortunate me I found your website unintentionally, and I am surprised why this accident did not happened in advance!
I bookmarked it.
جمعه 6 مرداد 1396 06:20 ب.ظ
Thank you for another informative web site. Where else may
just I get that type of information written in such an ideal
method? I've a mission that I am just now running on, and I've been at the glance out for such info.
جمعه 6 مرداد 1396 08:23 ق.ظ
Hello there I am so happy I found your blog page, I really found you by accident,
while I was researching on Digg for something else, Anyways I am here now
and would just like to say cheers for a marvelous post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don't have time to
browse it all at the minute but I have bookmarked it and also
added in your RSS feeds, so when I have time
I will be back to read a great deal more, Please do keep up the awesome
work.
جمعه 30 تیر 1396 01:02 ق.ظ
It is not my first time to pay a visit this site, i am browsing this website dailly
and take fastidious data from here all the time.
شنبه 3 تیر 1396 05:02 ب.ظ
This is the perfect website for anybody who wants to
find out about this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that
I personally would want to?HaHa). You definitely put a brand
new spin on a topic which has been discussed for ages. Wonderful stuff, just wonderful!
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 02:54 ب.ظ
Everyone loves what you guys are up too. This sort of clever work and coverage!
Keep up the awesome works guys I've you guys to
blogroll.
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 12:48 ب.ظ
great post, very informative. I ponder why the opposite experts of this sector do not
notice this. You must proceed your writing. I
am confident, you've a huge readers' base already!
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 12:00 ب.ظ
It's awesome to pay a visit this web page and reading the views of all colleagues about this paragraph, while
I am also eager of getting experience.
دوشنبه 11 اردیبهشت 1396 07:29 ب.ظ
all the time i used to read smaller articles
or reviews which also clear their motive, and that is also
happening with this post which I am reading now.
شنبه 9 اردیبهشت 1396 07:45 ب.ظ
Hi there to every body, it's my first pay a quick visit of this website; this web site includes amazing and in fact good
stuff in support of readers.
شنبه 9 اردیبهشت 1396 04:11 ب.ظ
This is the right site for anyone who wishes to find out about
this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue
with you (not that I personally will need to?HaHa).
You definitely put a fresh spin on a topic which has been written about
for years. Wonderful stuff, just excellent!
سه شنبه 29 فروردین 1396 07:31 ب.ظ
Hello, everything is going well here and ofcourse every one is sharing facts,
that's actually good, keep up writing.
شنبه 26 فروردین 1396 10:58 ق.ظ
Why viewers still use to read news papers when in this technological world everything is available on net?
جمعه 25 فروردین 1396 07:45 ب.ظ
whoah this blog is excellent i like reading your articles.
Stay up the great work! You understand, many people are searching round for this info,
you could aid them greatly.
جمعه 25 فروردین 1396 01:33 ب.ظ
Thanks for sharing such a good idea, piece of writing is fastidious,
thats why i have read it entirely
پنجشنبه 24 فروردین 1396 08:13 ب.ظ
Wow, this article is fastidious, my younger sister is analyzing these kinds of things, thus I am going to let know her.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 02:21 ب.ظ
I like the helpful information you supply
in your articles. I will bookmark your blog and test
again right here regularly. I am slightly sure
I'll be informed plenty of new stuff right here! Good luck for
the next!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
   
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو